Nedir Bu Sosyal Medya Dedikleri?

Sosyal medya nedir ? Sosyal medya tarihçesi,nBazı sosyal medya kanallarının kuruluş tarihleri, 2020 Sosyal Medya Kullanıcı Sayıları

NEDİR BU SOSYAL MEDYA DEDİKLERİ ?

Geçtiğimiz günlerde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medya düzenlemesi yapılacağına dair açıklamalarından sonra milyonlarca kişi merakla nasıl bir sonuca bağlanacağını bekliyor. Peki nedir bu sosyal medya dedikleri? Günümüze kadar ne gibi gelişmeler meydana gelmiştir? Sosyal medya kullanıcı sayıları? Sosyal medya gruplarının kuruluş tarihleri?  Birlikte göz atalım.. Sosyal medya nedir?

Sosyal medya, iletişim, toplum temelli girdi, etkileşim, içerik paylaşımı ve işbirliğine odaklanan web siteleri ve uygulamalar için ortak bir terimdir. Farklı sosyal medya türleri normalde forumlara, mikrobloglara, sosyal ağlara, sosyal yer imlerine, sosyal küratörlüğe ve wikilere adanmıştır. Birçok kişi iletişimde kalmak ve arkadaşlarıyla ve ailesiyle etkileşimde bulunmak için sosyal medyayı kullanacak, diğerleri ise farklı topluluklarla iletişim kurmak için kullanacaktır.


Sosyal medya tarihçesi

İnternet dediğimiz yapının 1970’lerin başında ilk gönderilen elektronik posta ile oluşmaya başladığı andan beri aslında insanların sosyal iletişimlerini kolaylaştırmak amacını taşıyordu. Peki sosyal web ve dijital dünya nereye doğru gidiyor? Buna sağlıklı bir yanıt verebilmek için ilk bakmamız gereken yer ise internetin geçmişi. İşte dünden bugüne sosyal medyanın tarihi… 

Copybloger’ın derlediği infografiğe (Bilgilendirme grafikleri )göre sosyal medyanın tarihi söylediğimiz gibi 1971’de gönderilen ilk elektronik posta ile başlıyor. 1980’de Usenet ardından 1991’de world wide web’in ortaya çıkması sosyal web’in geçmişindeki önemli dönüm noktaları arasında. Fakat web’in daha sosyal hale gelmesinin ilk ipucu aslında 1994’te ortaya çıkan ilk blog’da saklı. 1995’te eski sınıf arkadaşlarını bulmak üzerine kurulu Classmates.com’un ortaya çıkması insanlar arasındaki gerçek sosyal ilişkilerin dijital bir platform üzerinden yürütülebilmesinin mümkün olduğunu ortaya koydu.

1997’de weblog terimi ortaya çıktıktan 2 yıl sonra Blogger ve LiveJournal gibi bu amaç için hazırlanmış ilk önemli alt yapılar da kullanıma sunuldu. Wordpress 2004’te ortaya çıktıktan sonra ise blog konusu daha da önemli hale geldi.

2000 yılında Wikipedia, 2001’de Stumbleupon, 2002’de Friendster, 2003’te Myspace ve 2004’te Facebook’un açılması ise dijital ortamda sosyalleşmenin büyük hız kazanmasında etkili olan en önemli adımlar arasında.

Flicker, YouTube, Twitter ve Spotify gibi servisler ise yeni nesil sosyal web’i tanımlayan önemli girişimler arasında. Groupon ise sosyal web’i sosyal ticaret kavramı ile tanıştırdı.

Bazı sosyal medya kanallarının kuruluş tarihleri

2003 linkedin
2004 facebook myspace digg
2005 reddit youtube
2006 twitter
2007 tumblr
2010 instagram pınterest google buz
2011 snapchat google plus
2012 vine tinder suila
2013 medium kleek viddy
2016 periscope scope


2020 Sosyal Medya Kullanıcı Sayıları

Dünyanın en popüler sosyal mecraları Facebook, YouTube, Instagram, TikTok, QQ, QZone, Sina Weibo, Reddit, Snapchat, Twitter ve Pinterest olarak sıralanıyor. 

Kapalı sosyal ağlar (mobil mesajlaşma uygulamaları) söz konusu olduğunda ise liderlik WhatsApp’ın oluyor. WhatsApp’ı sırasıyla Facebook Messenger ve WeChat izliyor.


Rapora göre küresel anlamda Facebook’n 2,4 milyar kullanıcısı bulunuyor. Facebook’u 2 milyar kullanıcı ile YouTube ve 1 milyar kullanıcı ile Instagram izliyor.

Kullanıcı sayısını hızla artıran TikTok ise 800 milyon kullanıcıya ulaşmış görünüyor. (TikTok, bu istatistik ile en kısa sürede büyüyen sosyal medya mecrası olma ünvanını Instagram’ın elinden alıyor.)


We Are Social 2020 raporuna göre İnternet, sosyal medya ve mobil kullanıcı istatistikleri

  • 4.54 milyar internet kullanıcısı, dünya nüfusunun %59’u
  • 3.80 milyar sosyal medya kullanıcısı, dünya nüfusunun %49’u
  • 5.19 milyar mobil kullanıcısı, dünya nüfusunun %67’sini oluşturmaktadır.