Dünya’dan ve Ülkemizden Bu Hafta En İlginç Haberler

E16CEF10-051C-4EA2-ACA2-D54B9C0099BB.jpeg

Dünya genelinde ırkçılık karşıtı eylemler sürerken kozmetik şirketi L’Oréal ürünlerinden "beyazlaştırıcı" gibi ifadeleri çıkaracağını açıkladı. Ürünün kullanım amacı ten rengini açmak olunca ismini değiştirmenin pek bi anlamı olmaz herhalde.


 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) İsveç’i Koronavirüs salgını nedeni ile ilan ettiği riskli ülkeler listesinden çıkardı. 


Ayrıca İsveç’teki vakalar konusunda okumaya değer bir bilgi mevcut. 

İsveç’ten enteresan bir veri:

• En çok vakanın görüldüğü topluluk Türk kökenliler

• Bunu Etiyopya, Somali, Şili ve Irak kökenliler takip ediyor

• İsveç’teki Türk kökenlilerde vaka sayısı İsveç kökenlerin yaklaşık 4 katı Japonya'nın güneydoğusundaki Yamato şehrinde ilginç bir yasak devreye girdi. Buna göre kentte yürürken telefonla konuşmak yasaklandı. Yürürlüğe 1 Temmuz'da girecek karara uymayanlara cezai işlem uygulanmayacak. Asya ülkelerinde telefon kullanımı bir problem haline gelmiş durumda. Daha önce BBC’de şöyle enteresan bir haber çıkmıştı. https://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/06/160621_kore_akilli_telefon_tabelalari Finlandiyalı bir firma olan Valio, pazarladığı Türk yoğurtlarının üzerinde ‘fesli adam’ görseline yer verdiği için ‘kültürel açıdan önyargılı olmakla’ eleştirilmiş. Eleştiriler üzerine firma, görselin yer aldığı ürünleri piyasadan çekmiş. ABD'nin Ohio eyaletinde bir çiftin sipariş ettikleri pizzanın üzerine İtalyan sucuklarının bir dönem Almanya'da hüküm süren ve milyonlarca azınlık mensubunu katleden Nazi Partisi'nin sembolü olan gamalı haç şeklinde yerleştirilmesi sosyal medyada gündem oldu. Firmaya dava açılmış. Ciddi bir ceza gelebilir deniliyor.Brezilya’da ki bir yerel mahkeme Devlet Başkanı Jail Bolsonaro için Maske takma zorunluluğu getirmiş. Ama temyiz mahkemesi, maske takmaya zorlayan yerel mahkeme kararını 'gereksiz' bularak bozmuş. Ve Bomba dün patladı Brezilya Devlet Başkanı Koranavirüse yakalanmış 😅Hollanda Yüksek Mahkemesi, Srebrenitsa katliamından 25 yıl sonra ülkesinin “%10 suçlu” olduğuna karar verdi. Hükûmet, Hollandalı birliklerin doğrudan Sırplara teslim ettiği 350 kişi için tazminat ödeyecek.ABD'li oyuncu Sandra Bullock, genç gözükmek için çocuk derisini kendine enjekte ettirdiğini açıklamasıyla birlikte haber Dünya medyasına bomba gibi düşmüştü. Dünyanın Dört bir yanından tepki alan bu açıklama Kayıp Mülteci Çocukların akıbeti sorusunun tekrar gündeme gelmesine neden oldu. Zengin ve Ünlülerin çocukları nasıl sömürdüğünü anlatan muhteşem bir film var “Level 16” tavsiye ederim. İstiklal Caddesi’nde kardeşinin lösemi hastası olduğunu iddia ederek Türk Bayrağı resmi satmaya çalışan iki kişiye 784 lira para cezası kesildi. Duygu sömürüsü için Bayrağı kullanmanın cezası baya ucuzmuş. 


 

Sibirya'daki Verkhoyansk kasabasında Cumartesi günü hava sıcaklığı 38 dereceye ulaşmış.


Bu, Kuzey Kutup Dairesi'nde, 1885 yılından bu yana görülen en yüksek sıcaklık olarak ölçülmüş.


Uzmanlar bu bölgenin dünyanın geri kalan yerlerinden iki katı aşkın hızda ısındığına dikkat çekiyor. Macrotrends Şirketlerin elinde bulunan nakit para miktarlarını açıkladı. İlk 5 şöyle;

-Microsoft 136.6 milyar $

-Alphabet 121.2 milyar $

-Apple 106.0 milyar $

-Facebook 60.3 milyar $

-Amazon 49.3 milyar $Avustralya’da şehir atıkları denize girmesin diye basit ama etkili bir yöntem uygulanmış.  T.C. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, resmî yazışmalarda en çok hata yapılan 105 kelimeyi paylaştı.


Devlet kademesinin yaptığı yanlışlar arasında

Ünüverste

Tahüt

Yanlız

Yalnış

Yada

Sebeb

Tesbit

Taktir gibi yanlış kelimeler yer alıyor.


Kaynak: Cumhurbaşkanlığı


 


Dünyanın en iyi ülkesinde yaşıyorum diyenlerin oranı


🇺🇸 ABD %37

🇸🇦 Suudi Arabistan %33

🇮🇳 Hindistan %31

🇹🇭 Tayland %31

🇦🇺 Avustralya %29

🇨🇳 Çin %29

🇨🇦 Kanada %28

🇪🇬 Mısır %26

🇮🇩 Endonezya %24

🇹🇷 Türkiye %18

🇮🇹 İtalya %13

🇩🇰 Danimarka %12

🇲🇽 Meksika %12

🇧🇷 Brezilya %11 


—YouGov
 Uniar.com Öğrenci dostu şehirler haritasını çıkarmış.  —Uniar