Ennio Morricone KİMDİR ?

Ennio Morricone KİMDİR ?

Ennio Morricone KİMDİR ?

Ennio Morricone Western tarzında yaptığı müziklerle ün kazanan Morricone 2016 yılında 88. Oscar Ödülleri'nde The Hateful Eight filmine yaptığı müziklerle En İyi Film Müziği dalında Oscar kazandı. Peki bu başarıları elde etmiş Ennio Morricone kimdir ? 


Ennio Morricone Hayatı ve Başarıları


 10 Kasım 1928 doğumlu Ennio Morricone, çok çeşitli stillerde müzik yazan bir İtalyan besteci, orkestra şefi ve trompetçiydi. Morricone, sinema ve televizyon için 400'den fazla skorun yanı sıra 100'den fazla klasik esere imza attı. The Good, the Bad and the Ugly (1966) için yaptığı skor, tarihteki en etkili film müziklerinden biri olarak kabul edilir ve Grammy Hall of Fame müzeye alındı.

Filmografisinde 70'in üzerinde ödüllü film, A Fistful of Dollars'tan bu yana tüm Sergio Leone filmleri, Giuseppe Tornatore'nin Cinema Paradiso, Algiers Savaşı, Dario Argento Hayvan Üçlemesi, 1900, Exorcist II, Cennet Günleri, birçok büyük film Fransız sinemasında, özellikle La Cage aux Folles I, II, III ve Le Professionnel'in yanı sıra Şey, Misyon, Dokunulmazlar, Mars Misyonu, Bugsy, Açıklama, Ateş Hattında, Bulworth, Ripley Oyunu ve Nefret Sekiz.

1940'larda caz gruplarında trompet çaldıktan sonra RCA Victor için bir stüdyo düzenleyicisi oldu ve 1955'te film ve tiyatro için hayalet yazmaya başladı. Kariyeri boyunca Paul Anka, Mina, Milva, Zucchero ve Andrea Bocelli gibi sanatçılar için müzik besteledi. 1960'tan 1975'e kadar Morricone, Westerns için müzik bestelemek için uluslararası bir ün kazandı ve tahmini 10 milyon kopyayla satıldı - Bir Zamanlar Batı'da dünya çapında en çok satan skorlardan biri..

1966'dan 1980'e kadar ilk deney bestecileri kolektiflerinden Il Gruppo'nun ana üyesiydi ve 1969'da prestijli bir kayıt stüdyosu olan Forum Müzik Köyü'nü kurdu. 1970'lerden itibaren Morricone, Hollywood'da başarılı bir şekilde Don Siegel, Mike Nichols, Brian De Palma, Barry Levinson, Oliver Stone, Warren Beatty, John Carpenter ve Quentin Tarantino gibi üretken Amerikan yönetmenleri besteledi. 1977'de, 1978 FIFA Dünya Kupası için resmi temayı besteledi.

Altı Oscar'a aday gösterildi. 2016 yılında Morricone, Quentin Tarantino'nun filmi Hateful Eight'daki skoruyla ilk rekabetçi Akademi Ödülü'nü aldı ve o sırada rekabetçi bir Oscar kazanan en yaşlı kişi oldu. Diğer başarıları arasında üç Grammy Ödülü, üç Altın Küre, altı BAFTA, on David di Donatello, on bir Nastro d'Argento, iki Avrupa Film Ödülü, Altın Aslan Onur Ödülü ve 2010'da Polar Müzik Ödülü bulunmaktadır.